Relacja z obchodów Dni Lędzin

Tegoroczne Dni Lędzin trwały od 9 do 15 czerwca 2012r. W tym czasie w mieście zorganizowano szereg imprez rekreacyjnych, kulturalnych i sportowych, które cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców.

Dni Lędzin

Od 12 do 15 czerwca obok budynku Urzędu Miasta trwał plener rzeźbiarski. Mieszkańcy mogli podziwiać Ireneusza Wierzbę z Bierunia Nowego i Roberta Nowaka z Brzeszcz przy obróbce dwóch dużych kloców topoli. Rzeźby piłkarza – autorstwa pana Irka i pucharu – autorstwa pana Roberta zostaną ustawione przy budynku MKS Lędziny. W piątek 15 czerwca klub MKS Lędziny świętował 80-lecie. Uroczyste obchody odbyły się w hali ośrodka Centrum, gdzie uhonorowano osoby zasłużone dla lędzińskiego sportu. Wręczono sześć brązowych, siedem srebrnych i pięć złotych odznak ŚZPN, – brązową Edwardowi Urbańczykowi oraz dwie srebrne odznaki PZPN – Rochowi Piegrzykowi i Augustynowi Uszokowi. MKS otrzymał Dużą Srebrną Odznakę Honorową PZPN. Dariuszowi Dyrda współautorowi książki „Talenty z Sahary” nadano honorowe członkostwo MKS za zasługi dla lędzińskiego sportu.

09-10 czerwca na kortach Ośrodka Sportowo -Rekreacyjnego „Zalew”odbył się Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego w kat. Open Mężczyzn, w którym pierwsze miejsce zajął Patryk Stuchlik, kolejne Pastuszka Arkadiusz, Duda Mariusz, Wieczorek Tomasz. 15 czerwca w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury został zorganizowany po raz kolejny Otwarty Turniej Szachowy przygotowany przez instruktorów MOK tj. Józefa Kaletę i Janusza Gondzika. W rywalizacji dziewcząt najlepsza okazała się Agata Arendarska z Gimnazjum nr 2 , drugie miejsce zajęła Katarzyna Balura, a trzecie Magdalena Kuliczkowska. W kategorii mężczyzn pierwsze miejsce zajął Jan Skutela, drugie Marian Przypaliński, a trzecie miejsce zdobył Tomasz Kołakowski.

16 czerwca miała miejsce uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego miejskiej inwestycji pod nazwą „Rewitalizacja historycznego centrum Lędzin – Plac farski”. W uroczystościach uczestniczyła minister rozwoju regionalnego, senator RP Elżbieta Bieńkowska, przedstawiciele powiatu bieruńsko-lędzińskiego i goście z miasta partnerskiego Unicova. Burmistrz Miasta przypomniał wszystkim zebranym, że inwestycja ma kosztować ponad 5 mln, z czego 15% pochodzi z budżetu gminy, a reszta ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po wystąpieniu burmistrza miasta minister złożył podpis na akcie erekcyjnym, a w ślad za nią burmistrz i przewodnicząca RM. W tej samej kolejności rozpoczęto wmurowanie aktu, a do współudziału zgłosili się prawie wszyscy goście. Proboszcz miejscowej parafii św. Anny ks. Janusz Jarczyk dokonał poświęcenia aktu erekcyjnego i placu budowy.

Po raz pierwszy zorganizowano Miejską Grę Terenową, podczas której dwuosobowe ekipy uczestników rywalizowały ze sobą na ulicach miasta, wykonując postawione przed nimi zadania w jak najkrótszym czasie. Zawodnicy wyruszyli spod Urzędu Miasta i przemierzając trasę gry z ulokowanymi na niej dwunastoma punktami docierali do mety. Każda drużyna otrzymała mapę z zaznaczonymi 12 punktami. Trasę w najkrótszym czasie pokonała drużyna „Torpedy” w składzie Tomasz Krawczyk i Adam Chodkiewicz. Zwycięska drużyna otrzymała Puchar Burmistrza Miasta oraz 10 tygodniowy kurs nauki pływania. Drugie miejsce zdobyła „Drużyna Zero” w składzie Robert Rother i Przemysław Staniaszek, natomiast trzecie „Golden Boys” w składzie Florian Malski i Marek Piwowarczuk. Przyznano również nagrodę dla najstarszego uczestnika, którą zdobył Pan Florian Malski (66 lat). Otrzymał rower górski ufundowany przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum Medyczne” S. C. – w składzie: Anna Stachoń-Żołna, Henryk Żołna , Monika Lysko, Magdalena Gonscz oraz nagrodę dla najmłodszego uczestnika, Arkadiusza Guszy (6 lat) maskotka ufundowana przez Halinę Bołdys.

W lędzińskich przedszkolach i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się Dni Otwarte, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na Wopience tradycyjnie Klub Kajman zorganizował rajd samochodów terenowych, oraz pokaz samochodów terenowych na „Stawiskach”,LOK z prezesem Franciszkiem Musiołem również miał swój udział w uatrakcyjnieniu festynu poprzez pokaz modeli jeżdżących i latających. Strażacy z OSP Lędziny jako współorganizatorzy przygotowali dla dzieci miasteczko strażackie, konkurencje z nagrodami, a także wielką niespodziankę w postaci historycznego wozu strażackiego wypożyczonego przez Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Dodatkowo odbył się pokaz strażacki, a dzieciaki miały możliwość skorzystania z podnośnika strażackiego.

O godz. 13.00 na „Stawiskach” przy ul.Sobieskiego rozpoczął się festyn. Impreza rozpoczęła się treadycyjnie występem Orkiestry Dętej KWK Ziemowit”, pod dyrekcją Bronisława Latochy, następnie na zaproszenie Burmistrza Miasta Lędziny na scenie pojawił się zespół orkiestry dętej z morawskiego Unicova- naszego miasta partnerskiego, po czym gości przywitał Burmistrz Miasta Wiesław Stambrowski, a następnie wręczył symboliczny klucz do miasta rodzinie Piotra czerniaka- wiceprezesa OSP Lędziny. Z kolei zaprezentowały się klasy mundurowe Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. Następnie z 20- minutowymi programami wokalno-tanecznymi zaprezentowały się dzieci i młodzież z lędzińskich szkół i przeszkoli. Licznie zgromadzoną publiczność bawiły zespoły:B.A.R, Kabaret Moherowe Berety, Karpowicz Family, Kola&Jula.

Nie zabrakło stoisk lędzińskich szkół oraz lokalnych stowarzyszeń. Dużym powodzeniem najmłodszych lędzinian cieszyły się dmuchańce, przejażdżki konne, mega-piłkarzyki oraz kule wodne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko militarne, powstałe przy udziale WKU Tychy. Każdy z uczestników imprezy mógł skosztować smacznej grochówki i bigosu przygotowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz panie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Przedszkola Nr 1 w Lędzinach.

Tegoroczne obchody zakończono efektownym pokazem ogni sztucznych.