„Wakacje bez uzależnień” w MOK

Jak co roku, Miejski Ośrodek Kultury przygotował program dla trzech placówek, w których przewidziano utworzenie czterdziestopięcioosobowych grup.  W ten oto sposób, zainteresowane dzieci (a było ich niemalże komplet) przez cały lipiec mogły uczestniczyć w zajęciach na Goławcu, Szkole Podstawowej nr 1 oraz w siedzibie ośrodka przy ulicy Hołdunowskiej. Od 6 sierpnia cykl odbywa się także i w Gimnazjum nr 1.

Wakacyjny cykl spotkań w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął się od wizyty inspektora Marcina Paszka, przedstawiciela straży miejskiej. Aby wakacje 2013 r. były dla dzieci bezpiecznymi, inspektor rozmawiał z dziećmi o szeroko pojętych aspektach bezpieczeństwa, udzielając im jednocześnie cennych rad dotyczących jego zachowania w czasie wakacji.

Od początku wakacji regularnie odbywały się plastyczne i sportowe zajęcia stacjonarne, w czasie których dzieci i młodzież mogły rozwijać swoje talenty, poszerzać zainteresowania oraz aktywnie spędzać czas pod czujnym okiem m.in. Ewy Sikory, Dariusza Jakubowskiego, Kamili Baran-Lomber, Urszuli Karwath, czy Marii Dłucik. Spośród szeregu zajęć należy wymienić m.in. konkurs „Mam talent”, w którym zwyciężyła Karolina Mancla, pokaz mody wakacyjnej, zabawy na świeżym powietrzu (m.in. z chustą Klanza), podchody, czy wykonywanie prac metodą origami. Wspomniana wyżej Maria Dłucik przekazywała uczestnikom tajniki zumby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry zespołowe: dwa ognie, zbijak, piłka nożna, czy wyścigi rzędów. Nie zabrakło także chętnych do podjęcia rywalizacji przy stole tenisa stołowego, czy zabaw ze skakanką, liną, czy hula-hop.

Z dużym entuzjazmem uczestnicy zajęć w MOK oczekiwali także i zajęć wyjazdowych. Już w dniu 4 lipca odbyła się wycieczka do Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Muzeum Miasta Mysłowice. W Muzeum Pożarnictwa uczestnicy mogli oglądać między innymi samochody pożarnicze, konne wozy pogotowia, mundury i hełmy. W kolejnym muzeum dzieci poznały ciekawe fakty historyczne dotyczące kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki i tradycji dawnych i dzisiejszych mieszkańców Mysłowic.

W dniu 11 lipca dzieci miały szansę bliskiego obcowania z naturą z Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Oprócz zwiedzania obiektu, uczestnicy wycieczki zobaczyli film przedstawiający historię żubrów na tamtejszych ziemiach. Następnie spacerem przez park udali się do skansenu, gdzie mogli się przekonać, jak wyglądało życie ich przodków.

Nie mniej ciekawymi okazały się kolejne wycieczki zorganizowane w kolejnych dniach lipca: do Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Spośród tychże wyjazdów chyba największe wrażenie na uczestnikach wywarły podziemia rynku w Krakowie, których historię sięgającą kilkuset lat wstecz, odkryto w czasie prac archeologiczno-wykopaliskowych zakończonych w 2010 r. Z kolei w Radzionkowie, uczestnicy wycieczki wzięli udział w projekcji filmu opowiadającego o historii pieczenia chleba, wysłuchali opowiadania poglądowego, następnie mogli samodzielnie przygotować własną bułkę. Z kolei, w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu dzieci miały okazję bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, a także wzięły udział w zabawach na świeżym powietrzu

W każdą środę natomiast, w kinie „Piast” odbywały się projekcje filmów w ramach repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci. Młodzi miłośnicy filmu jak dotąd zobaczyli następujące obrazy: „Pozdrowienia od Mike’a”, „Wielka podróż Wickiego”, „Alfie, mały wilkołak” oraz „Lotte i sekret księżycowego kamienia”.

Tekst: Marcin Podleśny