Wystawa “Ginące Zawody i Obyczaje Śląskie”

Od 5 czerwca w holu Urzędu Miasta obejrzeć można wystawę obrazów z kolekcji Gerarda Trefonia pt “Ginące zawody i obyczaje śląskie” Obrazy są częścią ogromnych zbiorów Stowarzyszenia Barwy Śląska.

KOLEKCJA “BARWY ŚLĄSKA” znajduje się w Rudzie Śląskiej przy ul. Młyńskiej 16. Jest to największa w regionie autorska kolekcja stworzona przez kolekcjonera i mecenasa sztuki Stanisława Gerarda Trefonia.

Stanisław Trefoń od 1952 roku zbiera prace malarzy nieprofesjonalnych. W swej kolekcji zebrał ponad 2800 obrazów olejnych, akwarel, linorytów i grafik. Unikatową kolekcję uzupełnia około 230 eksponatów rzeźby w węglu i 250 eksponatów rzeźby w drewnie oraz kilkaset kufli z poszczególnych kopalń. Łącznie całość tworzą pracę ponad 300 autorów. Wśród nich obrazy: Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Leopolda Wróbla, Erwina Sówki, Rudolfa Riedla, Jana Nowaka czy Władysława Lucińskiego. Kolekcja została również wzbogacona obrazami malarzy nieprofesjonalnych spoza Śląska takich jak: Ryszard Kosek z Płocka, Roman Lipa z Rzeszowa, Zofia Dembińska z Białegostoku, Aleksander Malinowski z Bydgoszczy, Marianna Razik z Ciechanowa. Większość obrazów, które znajdują się w Kolekcji zainspirowana jest Śląskiem. Prace z Kolekcji “Barwy Śląska” były prezentowane w wielu miastach w Polsce oraz za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Razem od początku istnienia Kolekcji “Barwy Śląska”, obrazy były prezentowane na około 400 wystawach. Przy współpracy Stowarzyszenia “Barwy Śląska” Pan Stanisław Trefoń popularyzuje sztukę intuicyjną poprzez organizowanie bądź współorganizowanie z instytucjami kultury takimi jak muzea, galerie, domy kultury, biblioteki, wystaw prac twórców nieprofesjonalnych.

Wystawa "Ginące Zawody i Obyczaje Śląskie"