
Pamiętamy o Bohaterach Tajnego Harcerstwa Krajowego – Szeregi Wolności
Pamiętamy o bohaterach Tajnego Harcerstwa Krajowego – Szeregi Wolności
Genezy powstania tej podziemnej organizacji działającej na terenie województwa śląskiego pod koniec lat 40. i na początku lat 50. XX wieku należy szukać w Szkole Podstawowej w Goławcu.
14 marca 1948 w Szkole Podstawowej w Goławcu, grupa harcerzy: Juliusz Gamża, Wiktor Kokot, Teodor Krzemień, Paweł Ścierski i Ryszard Tuszyński złożyli uroczystą przysięgę harcerską.
Tajne harcerstwo zostało rozbite aresztowaniami na przełomie 1953/1954 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. W wyniku działań śledczych aresztowano 44 członków oraz 20 sympatyków. Skazani odbywali swoje wyroki w więzieniach m.in. w: Katowicach, Gliwicach, Opolu, Bytomiu, Krakowie, Nowym Wiśliczu, Grudziądzu, Sieradzu, Mysłowicach, Wronkach.
Dzisiaj w Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Św. Barbary w Lędzinach odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca młodych bohaterów, którzy w latach 1948–1953 przeciwstawili się komunistycznym represjom. Po Mszy Świętej w intencji członków THK-SW i ich rodzin, uczestnicy przemaszerowali do Szkoły Podstawowej nr 4, gdzie miała miejsce część oficjalna i artystyczna wydarzenia.
Szczególnym momentem było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej członkom Tajnego Harcerstwa Krajowego – Szeregi Wolności. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był śp. Wiktor Kokot, który przez lata dbał o to, by historia tej młodzieżowej organizacji nie została zapomniana. Jego wkład w zachowanie pamięci o THK-SW jest nieoceniony.
Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Burmistrz Miasta Lędziny, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 oraz przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny, przypominający o odwadze i determinacji młodzieży THK-SW.
Obecnością swoją uroczystość zaszczyciły dzieci i wnukowie założycieli THK-SW, którzy ze sobą przynieśli zdjęcia, rodzinne pamiątki i dzielili się wspomnieniami o swoich bohaterskich przodkach.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia oraz Instytutowi Pamięci Narodowej za nieocenioną pomoc w dokumentowaniu losów bohaterów naszej lokalnej historii.
