Podsumowanie „Wakacji bez uzależnień 2014”

Po raz kolejny w naszym mieście w ramach programu „Wakacje bez uzależnień” organizowanego przez Urząd Miasta Lędziny i Miejski Ośrodek Kultury w miesiącach lipiec oraz sierpień odbyły się zajęcia wakacyjne dla dzieci pozostających w domach.

Miejscem zbiórek przed zajęciami było Gimnazjum nr 2, Plac Farski w Lędzinach oraz Parking przy kościele w Lędzinach Goławcu.

W Gimnazjum nr 2 oraz na Placu Farskim w każdy wtorek zajęcia prowadziło dwóch instruktorów dla grupy pięćdziesięciorga dzieci. Uczestnicy mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowych, plastycznych, fotograficznych oraz rękodzielniczych. Również we wtorki, dzieci pod bacznym okiem instruktorów uczestniczyły w zajęciach na basenie krytym.

W każdą środę zajęcia odbywały się w sali widowiskowej „Piast”. W pierwszą środę odbyło się przedstawienie profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa, a zaraz po nim dzieci spotkały się z funkcjonariuszami Policji, Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Przez sześć kolejnych śród zawsze o godzinie jedenastej odbywały się projekcje filmowe w ramach II Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci w ramach dyskusyjnego klubu filmowego dla dzieci. Tak jak w ubiegłym roku inicjatorem repliki była Fundacja Rozwoju Kina w porozumieniu z Kinem Kijów z Krakowa. Na każdym seansie sala kinowa wypełniona była po brzegi ze względu na fakt, iż każda środa była dniem otwartym dla dzieci i dorosłych bez ograniczeń wiekowych. W ostatnią środę odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Bajka o zaczarowanym źródle”. Po przedstawieniu dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych.

W ZOO

We czwartki dla uczestników projektu „Wakacje bez uzależnień” organizowano wycieczki. W ramach wyjazdowych czwartków odbyły się wycieczki do Aquadromu w Rudzie Śląskiej, Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie, Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, do Zagrody Żubrów oraz Skansenu w Pszczynie, do Nadleśnictwa w Katowicach oraz Kopalni Cukierków „Hanys” w Katowicach oraz do Dream Parku w Ochabach.

Zakończeniem zajęć wakacyjnych był Piknik będący podsumowaniem programu „Wakacje bez uzależnień 2014. W czwartek, tj.  21 sierpnia od godziny 16.00 na Placu Farskim na wszystkie dzieci czekała moc atrakcji. Uczestnicy Pikniku mogli do woli korzystać z dmuchanej zjeżdżalni, kul wodnych oraz dmuchanego zamku do skakania. Animatorzy przebrani za bohaterów bajki o Flinstonach malowali twarze, prowadzili zabawy z chustą Klanza oraz tworzyli wielkie bańki mydlane. Szczudlarze rozdawali dzieciom cukierki oraz soczki. Całość imprezy prowadził DJ Tomasz Bielusiak. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy: malowanie przestrzennych domków, konkurs na najdłuższą obierkę jabłka, dmuchanie balonów oraz jedzenie waty cukrowej na czas, najdłuższy lot papierowym samolotem, konkurs rodzinny na malowanie portretu opiekuna oraz rozpoznanie dziecka po dotyku ręki. Za udział w konkursach dzieci a także dorośli otrzymywali piękne nagrody i jak na ten dzień przystało słodycze. W czasie pikniku dla wszystkich uczestników zabaw dostępna była nieodpłatnie wata cukrowa oraz popcorn.

Podsumowując osiem tygodni programu „Wakacje bez uzależnień” należy wskazać, że  w poszczególnych placówkach przeprowadzono 102 godziny zajęć, w trakcie których 11 instruktorów zrealizowało 32 różnorodnych tematów zajęć dla 3310 uczestników w tym również uczestników Pikniku. Z Projekcji filmowych oraz przedstawień filmowych skorzystało 1496 osób.

W ramach programu Miejski Ośrodek Kultury przygotował zajęcia artystyczne: plastyczne, rękodzielnicze, teatralne, sportowe, a także: 7 wycieczek w tym jedna do Aquaparku, 5 wyjść na basen, 2 przedstawienia profilaktyczne, 2 przedstawienia teatralne, 6 projekcji filmowych w ramach II Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci, 1 warsztaty teatralne oraz duży rodzinny Piknik dla dzieci i ich rodzin.