Prelekcja z alpinistą Mateuszem Groblem

Ze względu na rosnące zainteresowanie wspinaczką wysokogórską oraz na wszechobecne w mediach informacje dotyczące różnego rodzaju wypraw mających na celu zdobycie najwyższych szczytów świata, Miejski Ośrodek Kultury postanowił zorganizować spotkanie z jednym z uczestników takich wypraw. 26 września 2013 roku w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury o godzinie 18.00 odbyła się prelekcja z alpinistą Mateuszem Groblem.

Mateusz Grobel jest tyszaninem, studentem Politechniki Śląskiej, uczestnikiem wyprawy na Lhotse zorganizowanej w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

W czasie prelekcji uczestnicy mieli okazję obejrzeć zdjęcia z wyprawy oraz wysłuchać ciekawych opowieści dotyczących samej próby zdobycia szczytu oraz ciekawostek związanych z życiem ludzi zamieszkujących Lobuchę, najwyżej położoną wioskę w górach, z której rozpoczęła się trasa wyprawy.

Himalaizm

“Inicjatorem całego programu był nieżyjący już Artur Hajzer, któy w pierwszej połowie listopada 2009 zgłosił do Zarządu Polskiego Związku Alpinizmu i Komisji Wspinaczki Wysokogórskiej PZA program sportowy – Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015.
Do tej pory zimą zostało zdobytych 9 z 14 ośmiotysięczników (Mount Everest, Manaslu, Dhaulagiri, Cho Oyu, Kangczendzonga, Annapurna, Lhotse, Shisha Pangma, Makalu), w tym 8 zdobyli Polacy (jeden szczyt z udziałem Włocha).

Do zdobycia pozostały:
  • K2 (8611 m),
  • Nanga Parbat (8126 m),
  • Gasherbrum I (8080 m),
  • Gasherbrum II (8034 m).
I zdobycie ich to główny cel programu.

Jak na razie Polska ma pozycję światowego lidera w dziedzinie himalaizmu zimowego. Jednak już w najbliższym sezonie zimowym odbędą się wyprawy zimowe: rosyjska, włoska, austriacka, kazachska, kanadyjska, hiszpańska. Dlatego Polacy – by nie stracić prymatu – powinni zacząć działać natychmiast.

Moim zdaniem trudności z ewentualnym zdobyciem kolejnego ośmiotysięcznika zimą wymagają budowy wieloletniego programu sportowego, który by wyłonił i przygotował zawodników mogących osiągnąć taki cel.

Program zakłada również:
  • udział w projekcie dodatkowych środków publicznych,
  • selekcję szerokiego składu i wieloletnią pracę z wyłonionymi zawodnikami,
  • budowę wieloletnich, zindywidualizowanych programów treningowych (stała opieka trenerska),
  • regularne unifikacje w Tatrach,
  • regularne unifikacje nas siedmiotysięcznikach i ośmiotysięcznikach latem,
  • organizację jednej zimowej wyprawy rocznie.