Spotkanie autorskie z Aleksandrą Nowacką – autorką książki „Niezłomny – rzecz o pułkowniku Jerzym Szewełło”

W piątkowe popołudnie 28.10.2016 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej „ Piast” miało miejsce piękne wydarzenie – promocja autorskiej książki „ Niezłomny – rzecz o pułkowniku Jerzym Szewełło”. Tego wieczoru autorka książki Aleksandra Nowacka spotkała się z mieszkańcami naszego miasta, pracownikami KWK Ziemowit, uczestnikami strajku sprzed 35 laty jakie miało miejsce na tejże kopalni. Organizatorami spotkania była Burmistrz Miasta Lędziny Krystyna Wróbel, Rada Miasta i Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach. Instytucją wspierającą była Miejska Biblioteka Publiczna w Lędzinach.

Wśród znamienitych gości zasiadali Antonii Piszczek – były dyrektor KWK „Ziemowit”, Alojzy Lysko – były dyrektor szkoły „Górniczej” w Lędzinach, emerytowani dyrektorzy kopalni, brać górnicza KWK „ Ziemowit”, Dyrektor IPN Oddziału w Katowicach dr Andrzej Sznajder, władze powiatowe, dyrektorzy szkół, przedszkoli, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedsiębiorcy.

Imprezę przygotowała i poprowadziła dyrektor MOK Joanna Figura. Wsparcie i pomoc przy organizacji spotkania okazali: Alojzy Lysko, Antonii Piszczek, ks dr Józef Przybyła, Mariola Jaromin, pracownicy MOK, dyrekcja i pracownicy MBP w Lędzinach.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Nowacką

Spotkanie przywołało wspomnienia sprzed 35 lat, kiedy w KWK „Ziemowit” przebiegał strajk górników. Uczestnicy spotkania przenieśli się wspomnieniami w tamte czasy. Razem mogli przywołać wspomnienia. Alojzy Lysko – moderator rozmowy, spotkania plastycznie pokierował rozmowę, która spowodowała, że nie jednej osobie zakręciła się łza w oku. Na zakończenie uczczono minutą ciszy pamięć o zmarłych już górnikach, którzy wtenczas byli uczestnikami strajków.

Po zakończonym spotkaniu ponad godzinę autorka składała autografy w książce, którą nieodpłatnie otrzymał każdy uczestnik spotkania.

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Nowacką

Tekst i zdjęcia: Mirosław Leszczyk