Sukcesy lędzińskich zespołów w finale “Śląskiego Śpiewania”

Z ogromnym sukcesem dla lędzińskich zespołów zakończyły się 8 czerwca przesłuchania w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” XXV edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza “Śląskie Śpiewanie”.

W przesłuchaniach finałowych uczestniczyły 52 podmioty wykonawcze – 650 utalentowanych wokalistów i tancerzy. Finał „Śląskiego Śpiewania” w Koszęcinie odbywał się w ramach Święta Edukacji Regionalnej, które od środy trwało w siedzibie Zespołu „Śląsk”. To znakomita okazja i właściwe miejsce, do spotkania wielkiej, artystycznej rodziny – miłośników śląskiej pieśni.

Jak co roku poziom artystyczny Przeglądu był bardzo wysoki, a jury stanęło przed bardzo trudnym zadaniem, aby wyłonić najlepszych. Ostatecznie Jury w składzie: Sławomir Jarzyna, Łucja Staniczek, Marian Chrobok, Joanna Pudełko, Piotr Hankus i Wojciech Pukowiec przesłuchało 52. najlepszych wykonawców tegorocznego Przeglądu, którzy do finałowego etapu zakwalifikowali się podczas przesłuchań rejonowych.

Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach jest co roku organizatorem przesłuchań rejonowych, gdzie nasi artyści i gmin ościennych prezentują swe umiejętności. Jury jak co roku oceniało dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, taneczne, akompaniament i ogólny wyraz artystyczny. Jako elementy dodatkowe brano pod uwagę strój ludowy i ewentualne rekwizyty.

W finałowych przesłuchaniach, które trwały kilka godzin Jury podjęło decyzję o przyznaniu nagród dla najlepszych zespołów. Wśród nich mamy i my kolejny wielki sukces! Lędzińskie zespoły z Finału “Śląskiego Śpiewania” im. Adolfa Dygacza w Koszęcinie przywiozły cztery nagrody! Zespoły Miejskiego Ośrodka Kultury: “Lędzinianie” II miejsce, “Radość” III miejsce, zaś nasze kochane przedszkolaki z Miejskiego Przedszkole z O.I nr 2 w Lędzinach ” Koniczynki” II miejscezespół młodzieżowy “Moderato” ze Szkoły Podstawowej nr 2 wyróżnienie. Zespoły wspierała i towarzyszyła ich poczynaniom dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Figura. To ona odebrała szczególne podziękowania od organizatorów za propagowanie twórczości i wspieranie twórców. Lędziny mocno wybrzmiały na koszęcińskiej scenie.

final-slaskiego-spiewania-2018_01

Serdecznie gratulujemy naszym zespołom i małym i dużym artystom! Wielki sukces regionalny naszego miasta! Brawo! Lędziny były wychwalane przez jurorów jako miasto sztuki i patriotyzmu regionalnego.

final-slaskiego-spiewania-2018_02

Sukces zespołów zawdzięczamy wspaniałym instruktorom i nauczycielom. Ludziom, dla których sztuka jest sposobem na życie. To pasjonaci muzyki i  twórczego działania. Z Miejskiego Ośrodka Kultury instruktorami byli: Franciszek Moskwa i Anna Musioł. To oni swoją charyzmą zachęcają mieszkańców do wspólnego pielęgnowania sztuki. Członkowie zespołów to niezwykle uzdolnieni i pracowici artyści.

final-slaskiego-spiewania-2018_03

Dla wszystkich uczestników, laureatów i gości XXV „Śląskiego Śpiewania” wystąpił chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” z programem „Pieśń o Ojczyźnie”.

Organizatorami przeglądu są: Związek Górnośląski w Katowicach, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie, Telewizja TVS oraz samorządy miast i gmin (organizatorzy eliminacji rejonowych – w tym Lędziny – Miejski Ośrodek Kultury).

Serdecznie wszystkim gratulujemy. Dziękujemy za ogromną pasję i serce dla sztuki.