Wakacje bez uzależnień w liczbach

W ramach programu “Wakacje bez uzależnień” w miesiącach lipcu oraz sierpniu w czterech placówkach: Miejskim Ośrodku Kultury, Zespole Szkół w Goławcu, Szkole Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 1 odbywały się różnorodne zajęcia.

W każdej z tych placówek prowadziło je dwóch instruktorów dla grupy pięćdziesięciorga dzieci. Dodatkowo, uczestnicy cyklu mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach sportowo-piłkarskich organizowanych na stadionie miejskim

W siedzibie MOK przy ulicy Lędzińskiej w każdy wtorek odbywały się zajęcia stacjonarne wg pomysłu instruktorów: plastyczne, sportowe, fotograficzne, rękodzielnicze, różnorodne gry i zabawy. Zaś, co środę środę dzieci uczestniczyły w zajęciach na basenie – łącznie z basenu krytego w Fundacji Rozwoju Sportu Kultury Fizycznej i Turystyki uczestnicy korzystali siedmiokrotnie.

W tym roku po raz pierwszy dla wszystkich dzieci i rodziców odbyły się projekcje filmów w ramach Repliki Festiwalu Filmów dla Dzieci, którego inicjatorami jest Fundacja Rozwoju Kina w porozumieniu z Kinem Kijów z Krakowa. Projekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale i młodzieży oraz dorosłych. Na każdym seansie sala kinowa wypełniona była po brzegi. Po ostatniej projekcji filmu festiwalowego odbyło się losowanie nagród dla najwierniejszych widzów.

W każdy czwartek dla uczestników projektu “Wakacje bez uzależnień” organizowano wycieczki. W ramach wyjazdowych czwartków odbyły się wycieczki do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Zagrody Żubrów i Skansenu w Pszczynie, Muzeum Miasta Mysłowice oraz Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu, Aqua Parku w Lipowej, Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz Miasteczka Twinpigs w Żorach.

Zakończeniem zajęć wakacyjnych był Piknik Piracki dla wszystkich dzieci. W piątek, tj.  23 sierpnia, ogródek Miejskiego Ośrodka Kultury w Lędzinach na kilka godzin zamienił się w wioskę piracką. Animatorzy przebrani za piratów przeprowadzali dla dzieci konkurencje sportowe i konkursy: przeciąganie liny, malowanie twarzy, rzuty do celu, łowienie rybek . W czasie pikniku odbyło się interaktywne przedstawienie o piratach, w którym dzieci mogły uczestniczyć w sposób bezpośredni.. Szczudlarze zapraszali do udziału w konkursach oraz tworzyli wielkie bańki mydlane. Za udział w konkursach dzieci otrzymywały drobne nagrody oraz słodycze. Dużą frajdą była konkurencja na rodzinne przeciąganie liny. Dodatkowymi atrakcjami dla dzieci była zjeżdżalnia, zamek dmuchany, ścianka wspinaczkowa, trampolina.

Podsumowując osiem tygodni programu „Wakacje bez uzależnień” należy wskazać, że  w czterech placówkach łącznie przeprowadzono 243 godziny zajęć, w trakcie których 16 instruktorów zrealizowało 58 różnorodnych tematów dla 2022 uczestników zajęć w poszczególnych placówkach. Z projekcji filmowych skorzystało 930 osób.

W ramach programu, w trakcie 24 dni oprócz zajęć zgodnych z harmonogramem, Miejski Ośrodek Kultury przygotował dodatkowe atrakcje: konkurs karaoke, pokaz mody, wspomniane już projekcje filmowe, serię wycieczek wyjazdowych oraz pikniki.

Tekst: Marcin Podleśny