XI Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego

RePeFeNe 2012, czyli XI Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego odbędą się w dniach 14-16 września 2012 r. w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

Fotografia z filmu pt. Substytut

RePeFeNe są jednymi z ważniejszych i najgłośniejszych Prezentacji Kina Niezależnego na Śląsku. Wielkim ich miłośnikiem i przyjacielem jest Kazimierz Kutz, który był gościem specjalnym festiwalu w 2004 r. RePeFeNe gościło również takich artystów jak: Jerzy Cnota, Ryszard Zaorski, Adam Sikora, Cezary Żak, Marzena Kipiel-Sztuka, Jerzy Janeczek, Piotr Matwiejczyk czy Paweł Kukiz. Pierwsze Prezentacje odbyły się w 2002 roku. Od tej pory corocznie na przełomie września i października, przez cały tydzień Rybnik żyje kinem offowym.

Prezentacje skierowane są do wszystkich niezależnych twórców filmowych nieprofesjonalnych i profesjonalnych z Polski, ale również i z Europy. Rok rocznie do konkursu zostaje zgłoszonych ok. 200 filmów. Przegląd ma charakter warsztatowo-konkursowy. Przez trzy dni w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach widzowie uczestniczą w pokazach konkursowych. Organizowane są także warsztaty filmowe, spotkania z ludźmi kina, premierowe pokazy filmów niezależnych i koncerty. Organizatorami tegorocznych Prezentacji są: Dom Kultury Chwałowice www.dkchwalowice.pl, Klub Filmu Niezależnego www.kfn.org.pl, Instytucja Filmowa Silesia-Film. Centrum Sztuki Filmowej www.csf.katowice.pl. Do konkursu XI Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego zgłoszonych zostało 53 filmy, z czego 30 będzie prezentowanych na festiwalowym ekranie. Łączny czas projekcji wszystkich filmów to 298 min. ciekawego i niecodziennego kina.

Oficjalna strona RePeFeNe: www.repefene.pl