XXV Regionalny Przegląd Pieśni “Śląskie Śpiewanie 2018” w Lędzinach

We wtorek 15 maja 2018 r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej “Piast” odbyły się rejonowe eliminacje XXV Regionalnego Przeglądu Pieśni im. Profesora Adolfa Dygacza “Śląskie Śpiewanie 2018 r “. Miejski Ośrodek Kultury w Lędzinach od 11 lat jest współorganizatorem przeglądu – etapu przesłuchań rejonowych. W komisji tegorocznych przesłuchań zasiedli: Piotr Hankus – solista Zespołu “Śląsk”, Joanna Pudełko – etnograf, muzyk, magistrantka prof. Adolfa Dygacza, oraz Anna Milczanowska – pracownik UM Referatu Komunikacji Społecznej, Promocji, Kultury, Sportu i Współpracy. Po przesłuchaniach Jury wyznaczyło zespoły, które będą miały szansą zaprezentować się na Przeglądzie Finałowym 8 czerwca w Koszęcinie, jednak wyniki przesłuchań zostaną ogłoszone dopiero 24 maja po ostatnich eliminacjach w Katowicach. Głównym Organizatorem Przeglądu jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Związek Górnośląski w Katowicach.

Śląskie Śpiewanie 2018 w Lędzinach

Przegląd ma na celu propagowanie wartości muzycznych naszego regionu wraz z odtwarzaniem i przekazywaniem tradycji ludowych Śląska i należy do ważnych zadań współczesnych wykonawców. Paleta odmian śląskiego stroju, wielość wariantów tekstowych i melodycznych pieśni, podobieństwa i różnice w schematach regionalnych tańców i zabaw, świadczą o różnorodności tych elementów, znacznych wpływach lokalnych oraz o silnej motywacji pokoleń do ocalenia kulturowych i muzycznych wartości naszego regionu. Zachowanie cech autentyczności kultury regionu w jego różnych częściach, odtwarzanie i przekazywanie tradycji muzycznych wraz ze specyfiką i swoistymi dla subregionów elementami – to założenia programowe przeglądu „Śląskie Śpiewanie”.

Co roku Miejski Ośrodek Kultury gości wspaniałych artystów z naszego regionu. To oni propagują i promują naszą Śląskość i Ludowość. Stroje wykonawców, walory wokalne, przygotowanie artystyczne jak co roku były na bardzo wysokim poziomie. Artyści z ogromnym zaangażowaniem prezentowali przygotowane pieśni. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy wspaniałych występów.