Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich organizują po raz ósmy „Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich”. W niedzielę tj. 18 listopada 2012 roku „zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe, poznać muzealne pracownie oraz projekty realizowane przez te placówki”.

Muzeum Akademii Sztuk Pięknych będzie prezentowało swoje zbiory od pierwszych nabytków po dzieła pochodzące z ostatnich lat.

W Muzeum Archidiecezjalnym po raz pierwszy udostępniona zostanie sala poświęcona Fryderykowi Pautschowi – artyście malarzowi, rektorowi krakowskiej ASP.

W Muzeum Historii Fotografii będzie można zobaczyć banaskop, czyli cyfrowy fotoplastikon i posłuchać rad konserwatorów.

Muzeum Historyczne zaprasza m.in. do zwiedzania zaplecza technicznego podziemnej trasy turystycznej pod Rynkiem Głównym i do pozostałych swoich oddziałów.

Na warsztatach w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK będzie można wymienić się pamiątkami z wakacji.

W Muzeum Narodowym poza wystawami warto wybrać się do pracowni digitalizacji zbiorów oraz do remontowanego Pałacyku Czapskiego, gdzie powstaje Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej.

Muzeum UJ – Collegium Maius otworzy dla zwiedzających niedostępny na co dzień dziedziniec “Huta”, a w Muzeum Zoologicznym UJ będzie można obejrzeć m.in. pierwszy polski hełm dla nurków skonstruowany przez prof. Romana Wojtusiaka.

Oprócz wspomnianych placówek w wydarzeniu udział wezmą także: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum AK, Muzeum Farmacji, Muzeum Geologiczne ING PAN, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum PRL-u, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Zamek Królewski na Wawelu, Ogród Botaniczny, Cricoteka, Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Zobacz szczegółowy program Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich